twojerecenzje.pl

twojerecenzje.pl – motoryzacja, dom uroda

co wymieniać w samochodzie
Motoryzacja

Co wymieniać w samochodzie?

Powszechnie każdy kierowca wie, że samochód to maszyna, która od czasu do czasu wymaga pewnych napraw i akcji serwisowych. Nie wystarczy tylko co jakiś czas lać benzynę czy też ropę do baku, aby cieszyć się latami możliwością jazdy autem. Konieczne jest wymienianie pewnych rzeczy, które się zwyczajnie zużywają. Co wymieniać w samochodzie, aby jazda nim była bezpieczna i wygodna?

Wymiana płynów eksploatacyjnych

Podstawową sprawą jeśli chodzi o dokonywanie regularnych serwisów samochodu jest wymienianie w nim płynów. Podstawą w tym wypadku jest oczywiście okresowa wymiana oleju silnikowego, która powinna być realizowana raz do roku. To jednak nie wszystko, ponieważ olej powinno się też co jakiś czas wymieniać w skrzyni biegów, a także w tylnym moście, jeśli auto w takowy jest wyposażone. Zalecana jest również wymiana płynu chłodniczego, a także płynu hamulcowego.

Wymiana elementów samochodu

Oprócz płynów, w samochodzie powinno się również wymieniać liczne elementy, które zwyczajnie się podczas jazdy zużywają. O czym konkretnie mowa?
Podstawą w tym wypadku jest zajęcie się układem hamulcowym. Regularnie powinno się w samochodzie wymieniać klocki hamulcowe, a także od czasu do czasu tarcze, które stopniowo się ścierają i tracą swoje właściwości.
Oprócz tych elementów wymieniać trzeba w razie awarii żarówki, aby auto było cały czas widoczne, a także dwa razy do roku opony, które muszą być dostosowane do tego, jakie panują warunki pogodowe. Od czasu do czasu warto także pamiętać o tym, że powinno się zmieniać elementy układu zapłonowego. O ile takie sprawy jak np. cewki podlegają wymianie raczej jedynie przy ich awarii, to już jednak świece są typowo eksploatacyjnym sprzętem, które, tak samo jak klocki, wymagają okresowego zastąpienia ich nowymi. Warto w tym miejscu również nadmienić, że od czasu do czasu powinno się także kupić do auta nowe przewody zasilające.

Poważniejsze wymiany

Oczywiście samochód to również nieco poważniejsze wymiany niż tylko żarówki czy też klocki hamulcowe. Okresowo zużywają się także nieco droższe, a także bardziej wpływające na jazdę samochodem elementy. Dobrym tego przykładem jest układ rozrządu samochodu, który, gdy nie zostanie w porę wymieniony na nowy, w przypadku awarii może doprowadzić do naprawdę kosztownego uszkodzenia silnika. Równie ważnym elementem auta, który od czasu do czasu może nieco uszczuplić budżet, jest oczywiście sprzęgło, które pozwala w samochodzie z manualną skrzynią biegów zmieniać przełożenia. Są to elementy, które stopniowo się zużywają, finalnie doprowadzając do sytuacji, gdy samochodem zwyczajnie nie da się jechać.