Strona główna
Internet
Tutaj jesteś
Internet jak przyspieszyć internet

Jak przyspieszyć internet – sprawdzone porady

Data publikacji 17 maja 2021


Korzystając z internetu, często denerwujemy się z powodu wolnego łącza. Co prawda w dużym mieście nie ma takich problemów, ale w mniejszej miejscowości albo na wsi nadal jest utrudniony dostęp do nowoczesnej technologii LTE. Na szczęście istnieją sposoby, aby strony otwierały się sprawniej, a filmy nie buforowały się zbyt długo. Jak przyspieszyć internet? Na to pytanie odpowiemy w niniejszym artykule.

Czym jest prędkość łącza internetowego?

To nic innego jak wielkość, jaka jest wyrażana przez parametry DL i UL. Chodzi o Download Speed, a więc prędkość pobierania danych z sieci (jednostką jest tutaj megabit na sekundę) oraz o tak zwany Upload Speed – szybkość wysyłania. Nie bez znaczenia jest także latency, czyli opóźnienie. Ten parametr wskazuje na prędkość między samą transmisją pakietów wiadomości a odbieraniem ich przez konkretne urządzenie podłączone do sieci. Można łatwo sprawdzić te wartości. Jak? Wystarczy wejść na odpowiednią stronę w przeglądarce (np. Speedtest.pl), która przetestuje nasze łącze.

Jak przyspieszyć internet?

Niestety, wyniki takiego testu prędkości, jakie ukażą się naszym oczom, nie zawsze są bardzo satysfakcjonujące. Szczególnie dzieje się tak, gdy mamy do czynienia z internetem bezprzewodowym. Co wtedy należy zrobić? Odpowiedź jest prosta. Trzeba kierować się sprawdzonymi wskazówkami, dzięki którym zwiększymy szybkość łącza. Po pierwsze pamiętajmy o tym, aby odpowiednio skonfigurować router z poziomu panelu administracyjnego (nie jest to trudne zadanie) i wybrać najlepszych kanał. Po drugie warto usunąć pewne elementy, które zakłócają sygnał. W tym celu ustawmy nasze urządzenie sieciowe w centralnej części mieszkania na wysokości wynoszącej ponad 1 metr. Co więcej, warto wyposażyć taki sprzęt w dodatkowe, mocne anteny.

Inne metody

Są jeszcze inne sposoby na to, jak przyspieszyć internet. Mowa np. o usunięciu wirusów i zagrożeń w postaci złośliwego oprogramowania oraz aktualizacji sterowników karty sieciowej, a nawet używanych przeglądarek internetowych. Dobrym rozwiązaniem będzie również dokładne przeczyszczenie systemu ze zbędnych plików tymczasowych za pomocą darmowych, ciekawych aplikacji. Powyższe metody nie spełnią jednak swojej funkcji, jeżeli przyczyną wolnego łącza jest przekroczenie limitu wykorzystania danych. Wtedy prędkość jest automatycznie obniżona, a jedynie co możemy zrobić, to zakupić nowy pakiet albo cierpliwie poczekać do następnego miesiąca, aż ponownie da się swobodnie korzystać z WiFi.

Redakcja twojerecenzje.pl

Redaktorzy Twoje Recenzje to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, urody, zakupów, internetu i motoryzacji. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów oraz recenzji, które pomagają naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i wzbogacają ich codzienne życie. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i wartościowych treści. Dzięki temu nasze recenzje są dokładne, a porady praktyczne i pomocne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?