twojerecenzje.pl

twojerecenzje.pl – motoryzacja, dom uroda

żywotność silnika benzynowego
Motoryzacja

Jak wydłużyć żywotność silnika benzynowego?

Jeśli by chcieć wybrać najważniejszy element każdego samochodu, to bez wątpienia byłby to silnik. Nie tylko jest on sercem każdego auta, lecz również jest zdecydowanie jego najdroższym elementem, który cechuje się najwyższą wydajnością. Warto mimo wszystko wiedzieć, jakimi działaniami można spowodować, że żywotność silnika benzynowego jeszcze bardziej się wydłuży.

Dlaczego warto dbać o silnik?

Samochody to maszyny, które bez większych kłopotów mogą działać nie tylko dziesięć, czy też piętnaście lat, lecz często dwadzieścia i o wiele więcej. Żeby jednak tak było, wymagany jest do tego zdrowy silnik. Przeciętnie dobrze zaprojektowana jednostka jest w stanie bez większych kłopotów pokonać około 350 do 500 tysięcy kilometrów. Recz jasna można ten dystans znacznie zwiększyć, lecz jedynie wtedy, gdy wie się, jak przedłużyć żywotność silnika.

Zadbajmy o olej

Podstawą jeśli chodzi o poprawne korzystanie z silnika, jest pamiętanie o tym, że wymaga on dobrego smarowania. Z tego też powodu olej w silniku benzynowym, razem z filtrem oleju, powinien być wymieniany przynajmniej co rok. Dzięki temu da się wykluczyć możliwość, że przez nieuwagę będzie się jeździło ze zbyt niskim poziomem oleju, czy też ze słabej jakości.

Zadbajmy o paliwo

Wiele osób tego nie wie, lecz kolosalne znaczenie dla żywotności silnika ma również to, jakie się do niego podaje paliwo. Nowoczesne silniki, choć cechują się naprawdę rewelacyjną kulturą pracy i wydajnością, są również bardzo wrażliwe na to, jakie spalają paliwo. Kiepskiej jakości może szybko doprowadzić do nieprawidłowej pracy jednostki, co przyczyni się do szybszego zużywania się jej poszczególnych elementów. Z tego też powodu powinno się wybierać jedynie te sprawdzone i pewne stacje, na których zatankuje się jedynie dobrej jakości i bezpieczne dla silnika paliwo. Co więcej, poleca się od czasu do czasu nalanie do baku paliwa premium, które dzięki licznym dodatkom czyszczącym jest w stanie usunąć z silnika nagromadzony przez lata nagar, który również może doprowadzić do szybszego zużycia jednostki.

Styl jazdy samochodem

Nie bez znaczenia podczas chęci przedłużenia żywotności silnika jest również to, jak się konkretnie z niego korzysta. To, w jaki sposób jeździ się samochodem, ma kolosalne znaczenie dla wytrzymałości jednostki. O czym zatem trzeba pamiętać? Przede wszystkim o tym, że nie powinno się wkręcać silnika na wysokie obroty od razu po tym, gdy się go uruchomi. Olej potrzebuje czasu, aby dotrzeć do wszystkich elementów jednostki i odpowiednio je naoliwić. Z tego tez powodu przez co najmniej kilka kilometrów zalecana jest spokojna jazda.