Skrzynia automatyczna czy ręczna?
Data publikacji 24 kwietnia 2021Kupując samochód, trzeba podjąć wiele bardzo ważnych decyzji. Przede wszystkim trzeba zdecydować o marce oraz modelu danego auta. Następnie o tym, jakiego typu będzie miał silnik, czy też, jakie będzie miał wyposażenie. Jak się jednak okazuje, równie ważne, a dla wielu osób zdecydowanie najważniejsze jest to, jakiego rodzaju będzie w danym samochodzie skrzynia biegów. Czy lepszym pomysłem będzie wybranie wersji manualnej, czy też może jednak automatycznej?
Charakterystyka skrzyni automatycznej
Z powodu trudnych początków i sprawiania sporych problemów, automatyczna skrzynia biegów kojarzą się dziś ze sprzętem kłopotliwym.
Nie ma co się dziwić, ponieważ skrzynie te były wolne, awaryjne, a często nawet źle wybierały biegi. Jak to jednak przedstawia się dziś?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą nowoczesnej automatycznej skrzyni biegów jest wygoda, która płynie z jej używania. Nie trzeba się martwić o dobre dobranie przełożenia, samochód chodzi ciszej, a spalanie jest mniejsze. Co więcej, nowoczesne automatyczne przekładnie są bardzo dynamiczne i potrafią zmieniać biegi znacznie szybciej niż wersje manualne.
Oczywiście wadą takiego rozwiązania jest to, że skrzynia automatyczna jest droższa. Nie tylko w zakupie, lecz również w naprawie. Jeśli jednak chodzi o awaryjność, to wbrew często powielanym mitom, stoi ona mniej więcej na tym samym poziomie co w wersji manualnej.
Charakterystyka skrzyni manualnej
Czym w takim razie cechuje się manualna skrzynia biegów? Rzecz jasna oznacza ona konieczność ręcznego wybierania poszczególnych biegów, a także konieczność operowania w trakcie jazdy sprzęgłem. Oczywiście wpływa to na wygodę jazdy, która jest zdecydowanie na niższym poziomie. Szczególnie widać to podczas jazdy po mieście, gdy korki i liczne skrzyżowania zmuszają kierowcę do ciągłego operowania sprzęgłem i lewarkiem zmiany biegów.
Jak jednak przedstawiają się koszty kupienia i korzystania z takiego modelu? Oczywiście zakup auta z manualną skrzynią biegów jest wyraźnie tańszy niż tego z automatem. Mowa tu jest nie tylko o aucie nowym, lecz także używanym. Jeśli natomiast chodzi i o ewentualne naprawy, to są one również mniej kosztowne. Skrzynia manualna jest po prostu elementem mniej skomplikowanym, a co najważniejsze, mimo wszystko częściej spotykanym, więc wiedza oraz doświadczenie mechaników w zakresie ich napraw jest na znacznie wyższym poziomie, co przekłada się oczywiście na niższe ceny. Jeśli jednak chodzi o awaryjność obu wersji, to jest ona mniej więcej na tym samym poziomie.