Strona główna
Motoryzacja
Tutaj jesteś
Motoryzacja co to jest auto hybrydowe

Co to jest auto hybrydowe?

Data publikacji 14 maja 2021

Choć samochód sam w sobie niewiele się różni od tego, jak prezentował się przykładowo 50 lat temu, to jednak w środku zaszły naprawdę olbrzymie zmiany. Warto wspomnieć przykładowo o tym, że na rynku bez problemu można znaleźć auta hybrydowe. Co to jest auto hybrydowe i jakie są jego wady oraz zalety?

Czym jest auto hybrydowe?

Każdy doskonale wie, jak działa silnik benzynowy. Po wlaniu do baku paliwa jest ono podawane do cylindrów, gdzie w wyniku spalania, napędzane są tłoki, które połączone są z wałem napędowym napędzającym koła. Technologia ta tak naprawdę w samym swoim założeniu nie zmieniła się od czasu powstania pierwszego silnika. Oczywiście zachodziły zmiany i udoskonalania, lecz podstawa, czyli spalanie paliwa, jest bez zmian.
Dopiero od niedawna odchodzi się od tego utartego przez dekady sposobu działania silnika, czego doskonałym przykładem jest silnik hybrydowy. Również i w tym wypadku jest on napędzany benzyną, lecz dodatkowo jednostka spalinowa uzupełniona jest o silnik elektryczny. Jak to konkretnie działa?
Największą trudnością dla silnika spalinowego jest moment ruszania oraz przyspieszania. Żeby odciążyć go od tych czynności, a także, aby zmniejszyć spalanie oraz zwiększyć moc, w chwili, gdy autem ruszamy oraz przyspieszamy, jednostka spalinowa wspomagana jest silnikiem elektrycznym. Taki układ hybrydowy powoduje, że auto jest zwinniejsze, a przy tym ekologiczne. W chwili, gdy samochód hamuje, energia pochodząca z hamowania przekazywana jest na baterie, z których czerpana jest przez silnik elektryczny.

Jakie są zalety i wady auta hybrydowego?

Jeśli chodzi o zalety samochodu hybrydowego, to jest to oczywiście znacznie mniejsze spalanie, które można zredukować nawet do 3-4 litrów na 100 kilometrów. Co bardzo ważne, hybryda to również nieco większa moc, dzięki czemu auto jest zrywniejsze i przyjemniejsze w prowadzeniu. Możliwe jest również przełączenie się wyłącznie na silnik elektryczny i podróżowanie nim po mieście, dzięki czemu spalanie zredukowane zostanie do zera.
Jakie są wady takiego rozwiązania? Oczywiście najważniejszą z nich jest wysoka cena takiego samochodu. Za dodatkowy silnik elektryczny oraz zestaw baterii i system odzyskiwania energii z hamowania trzeba często dopłacić nawet do 30 % całej ceny auta. Jest to więc wydatek, na który pozwolić sobie mogą jedynie nieliczni. Warto jednak zainteresować się tym rozwiązaniem, ponieważ jest to naprawdę rewelacyjne usprawnienie codziennego korzystania z samochodu, dzięki któremu staje się on zwyczajnie lepszy.

Redakcja twojerecenzje.pl

Redaktorzy Twoje Recenzje to zespół pasjonatów, którzy z zaangażowaniem tworzą treści na temat domu, urody, zakupów, internetu i motoryzacji. Naszym celem jest dostarczanie rzetelnych, merytorycznych i inspirujących artykułów oraz recenzji, które pomagają naszym czytelnikom w podejmowaniu świadomych decyzji i wzbogacają ich codzienne życie. Każdy z naszych redaktorów posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w swojej dziedzinie. Regularnie uczestniczymy w szkoleniach, konferencjach i śledzimy najnowsze trendy, aby zapewnić naszym czytelnikom dostęp do aktualnych i wartościowych treści. Dzięki temu nasze recenzje są dokładne, a porady praktyczne i pomocne.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?