Udostępnianie Internetu z telefonu – jak to zrobić?
Data publikacji 16 maja 2021
Dzisiaj z Internetu korzystamy zarówno przez komputer, jak i za pomocą tabletów i smartfonów. Dzięki temu możemy korzystać z sieci wszędzie tam, gdzie aktualnie jesteśmy i gdzie jest oczywiście zasięg.
Przyzwyczailiśmy się też, że możemy korzystać za pomocą smartfonu z sieci WiFi – czy to we własnym domu, czy w miejscach, gdzie tego typu usługa jest udostępniana dla wszystkich chętnych, często za darmo. Natomiast chodzi o sytuację, gdy to nasz smartfon jest odbiorca sygnału, a nie nadawcą. Czy da się jednak obrać drogę odwrotną, aby to nasz smartfon był źródłem sygnału np. dla rodziny, czy znajomych podczas spotkania? Jak udostępnić Internet z telefonu dla innych użytkowników?
Sposób pierwszy: smartfon jako modem przez USB
W tym przypadku chodzi zazwyczaj o udostępnianie sygnału do komputera lub laptopa. Przyda się tu kabel USB dedykowany do konkretnego modelu telefonu, którym należy podłączyć go z komputerem. Następnie w smartfonie trzeba kliknąć i włączyć funkcję modemu USB. Jej miejsce w ustawieniach zależy już jednak od konkretnego modelu telefonu.
Sposób drugi: smartfon jako modem Bluetooth
Dzisiaj każdy smartfon ma możliwość łącznosci z innymi urządzeniami poprzez Bluetooth. Tym samym sposobem można jednak udostępniać już nie tylko pliki (zdjęcia, muzykę itd.), ale i Internet. Trzeba jedynie wejść na urządzeniu w dział związany z Internetem i włączyć funkcję „modem Bluetooth”.
Sposób trzeci: smartfon jako hotspot Wi-Fi
Smartfon może zarówno odbierać sygnał internetowy poprzez Wi-Fi, jak i go tą samą drogą udostępniać. Należy po prostu włączyć tę funkcję w ustawieniach danego telefonu. Warto przy tym zabezpieczyć sygnał hasłem, które będzie się podawało jedynie tym osobom, które mogą – za naszą zgodą – korzystać z naszego Internetu. Bo przecież dysponujemy ograniczonym zasobem gigabajtów do pobrania, nawet jeśli jest on dość pokaźny.
Udostępniaj Internet z głową!
Trzeba pamiętać, że nie można udostępniać sygnału Internetu nieograniczonej liczbie osób na raz. Ale im więcej osób na raz korzysta z naszej uprzejmości, tym większy negatywny wpływ może to mieć na szybkość łącza w każdym z urządzeń. Czasem wyklucza to choćby jednoczesne granie w niektóre gry.
Możliwość udostępniania Internetu z telefonu czasem ratuje sytuację, gdy ktoś nie ma zasięgu ze swojej sieci. Można dzięki temu sprawdzić pocztę lub swoje media społecznościowe, ściągnąć potrzebny plik albo odpowiedzieć na ważną wiadomość.
Natomiast w domu rozwiązanie to ratuje sytuację, gdy chwilowo nie można korzystać z modemu Internetu domowego.